16/12/2017

Bilgisayarlı Tomografi Çekilen Mumya
Kanser Hastası Çıktı

Mısır’daki antik bir mezardan getirilen 2000 yıllık mumya, New York’taki Crouse Hastanesi’nde incelendi. Mumyanın ölüm nedeninin anlaşılması için BT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması yapıldı. İncelenen mumyanın kanser nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. Günümüzde giderek daha fazla kişinin hayatını tehdit eden kanserin, 2000 yıl önce de bir mumyanın ölüm nedeni olması, tıp dünyasında şaşkınlık yarattı.

İnceleme, kanserin yalnızca modern çağa ait teknolojinin ve kirliliğin bir sonucu olmadığının görülmesi açısından önem arz ediyor. Bacağının altı kısmındaki incik kemiğinde tümör tespit edildiğini açıklayan Dr. Mark Levinsohn, nadir görünen ve kötü huylu bir tümör türüyle karşı karşıya olduklarını, konunun fazlasıyla ilgilerini çektiğini söyledi.

Mumyalanan şahsın, hayatının nasıl sona erdiği tam olarak bilinmiyor. Doğrudan tümör nedeniyle ya da bir ameliyat sırasında ölmüş olabileceği belirtiliyor. Antik Mısır’da tıp, kanser ve tümörü tespit etmeye yeterli olmasa bile, hastaların tedavisi için ilkel ameliyatlar gerçekleştirildiği biliniyor.

DİĞER HABERLER