Kalp Yetmezliği
( Kalp Yetersizliği )

Kalp Yetmezliği Nedir ?

Kalp yetmezliği, kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının içindeki kanı, her vuruşunda damarlara yeterli miktarda gönderememesi sonucu oluşur. Yani kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir. Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Önemli organlara ve kaslara kan akışının azalması hastayı zayıf ve bitkin düşürür. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu artırır. Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi olabilir. Beyin kanlanmasının azalması da bilinç düzeyinde değişikliklere yol açabilir.

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder, ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için kalp yetmezliğinde vücudun diğer doku ve organları da zarar görebilir, zarar gören doku ve organlarda kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu nedenle kalp yetmezliği zamanında fark edilip, tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır.

Kalbin pompa görevini esas olarak karıncıklar görür. Kulakçıklar daha çok toplardamarlardan kanı alıp karıncıklara verme görevini yerine getirir. sağdaki kulakçık ana toplardamarlardan, soldaki kulakçık akciğer toplardamarlarından kanı alıp karıncıklara verir. Sol karıncık temiz kanı vücuda pompalamaktan, sağ karıncık ise kirli temizlenmesi için akciğere göndermekten sorumludur. Dolayısıyla kalbin sol yada sağ tarafının etkilenmesine bağlı olarak kalp yetmezliğinin belirtileri de değişmiş olur. Sağ ve sol yetmezliği bir arada olduğu zaman bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak adlandırılır.

Sağ kalpteki bir bozukluk kendisini daha ziyade ödem, halsizlik, kilo artışı, karında şişlik ile belli eder. Hastanın ayaklarında ve ayak bileklerinde ödem oluşur. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur (gode) kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar, hazımsızlık ve iştahsızlık görülür.

Sol kalpteki bozuklukta nefes darlığı ön plandadır. Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük vardır. Geceleri daha zor nefes alır. Çarpıntı, baygınlık ve terleme görülebilir. Buna kalp astımı adı verilir.

Kalp Yetmezliği Çeşitleri Nelerdir ?

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir ?

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı belirtiler bize kalp yetmezliği olduğunu gösterir. Bir hastada bu belirtilerden biri ya da bir kaçı mevcut olabilir. Bu belirtiler şunlardır :

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir ?
Hangi Hastalıklar Kalp Yetmezliğine Neden Olur ?

Kalp Yetmezliği Tanısı Nasıl Konur ?

Doktorunuz şikayetleriniz ve tıbbi özgeçmişiniz hakkında size birçok soru soracaktır. Kalp yetmezliğine neden olan durumlar (kalp damar hastalığı, şeker hastalığı, kalp kapağıyla ilgili hastalıklar, hipertansiyon v.b.), sigara kullanımı, kullandığınız ilaçlar, alkol alımı gibi durumlar hakkında bilgi alınacaktır.

Daha sonra kalp yetmezliğini belirlemede bazı testler yapılır. Bu testler sonucunda kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılır. Ayrıca hastaların egzersiz sırasında sarfettiği oksijen miktarını öğrenmek için efor kapasitesine bakılır. Bu da kalp-akciger egzersiz testleri ile sağlanır.

Kalp Yetmezliği Tanısı İçin Uygulanan Testler Nelerdir ?

Kalp yetmezliği tanısı konulabilmesi için bir takım testlerin yapılması gereklidir. Bu testlerden bazıları şunlardır :

Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır. Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller. Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır.

Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez. Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder. Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.

Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır. Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar. Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

Kalp Yetmezliği Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir ?

Kalp yetmezliği olanlar yaşam kalitelerini artırabilmek ve yaşam sürelerini uzatabilmek için şunlara dikkat etmelidirler :


DİĞER HASTALIKLARA BAK

Kalp Yetmezliği - Kalp Yetersizliği
BURADA YAZANLAR BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN KULLANILAMAZ.
TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN UZMAN DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKLİDİR.